خانه / روز نوشته / شاد باشید
ویل اسمیت شاد باشید

شاد باشید

در حال خواندن دوبارۀ کتاب قلمرو اشتباهات شما اثر وین دایر هستم.
این کتاب را در سالی که کنکور داشتم یک بار خوانده بودم اما در این دوران قرنطینه دوباره توجهم را به خودش جلب کرد.
به قول استادی، جانِ کلامش را یادم بود اما خواستم مطالب آن‌ را در ذهنم بازسازی کنم. چه تصمیم درستی!

این روز‌ها خبر این‌که ایلان ماسک برای استخدام در شرکت تسلا هیچ نگاهی به رزومه و خصوصا تحصیلات آکادمیک و مدرک فرد نمی‌کند، خیلی داغ شده. قبلا هم شنیده بودیم که بیل گیتس مدرسه نرفت و همین ایلان ماسک در هاروارد درس نخوانده بود ولی زیردستانش در هاروارد درس خواندند. در متمم هم جمله‌ای در باب اهمیت آموزش دانشگاهی خواندم از جی کی چسترتون (از خدایان پارادوکس) که می‌گفت:

آموزش دانشگاهی بسیار مهم است. چون اگر آموزش دانشگاهی ندیده باشیم، ممکن است آن‌هایی که چنین آموزشی را دیده‌اند را جدی بگیریم!

گفتم تا تنور ذهن خودم داغ است این قسمت کتاب وین دایر را اینجا هوا کنم!

اگر مسئولیت کار‌های خود را بپیذیرید یعنی سایر افسانه‌های رایج را کنار گذاشته‌اید. یکی از مهم‌ترین افسانه‌های رایج این است که سطح هوش شما را بر اساس قابلیت حل مسئله‌های پیچیده، خواندن، نوشتن و یا محاسبه در یک سطح خاص (برای مثالحل سریع معادلات مجازی) اندازه‌گیری می‌کنند. این دیدگاه نسبت به هوش فقط بیانگر تحصیلات آکادمیک است که در آن دستیابی به امتیازات بالاتر نشانگر دستاورد‌های مهم است. این شیوه یک نوع خودخواهی روشنفکرانه است که نتایج ناامید‌کننده به دنبال دارد. همۀ ما باور داریم که هر کس تحصیلات بالاتری داشته باشد از یک علامت مشخصه بسیار درخشان برخوردار شده است چون او بسیاری از مطالب درسی از جمله ریاضیات و علوم را آموخته است؛ ذخیره واژگانی که می‌شناسد بسیار وسیع است؛ حافظه خارق‌العاده‌ای برای حفظ و نگه‌داری حقایق دارد؛ به همین دلیل است که او را تحصیل‌کرده می‌نامند. اما بیمارستان‌های روانشناسی پر از بیمارانی هستند که دانشنامه معتبر دارند (و البته بسیاری که مدرک تحصیلی ندارند). یک سنجۀ معتبر برای اندازه‌گیری هوش، زندگی شاد است. کسانی باهوش هستند که هرروز و حتی همین لحظه زندگی شادی را پشت سر می‌گذارند.

اگر شما خوشحال هستید و اگر ارزش هر لحظه زندگی را می‌دانید؛ پس فرد باهوشی هستید.

معیار من برای اندازه‌گیری هوش، زندگی خوش، است!

البته که جستاری دربابِ منطق فازی خواهم نوشت که در آن به این مطلب و دیدگاه خودم دربارۀ درست و نادرست بودنش اشاره خواهم کرد.

شاد و تاثیرگذار باشیم 🙂

2 نظر

  1. Avatar

    سلام
    امیدوارم حالتون خوب باشه🌹🌹🌹
    وبلاگتون عاااالیه👌
    تعریفی که از هوش ارائه کردین خیلی جالب و تاثیر گذار بود😊

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *